Lykkes första år förevigat i bilder

På storebrors första fotograferingen berättade Therese och David för mig att det Hampus skulle bli storebror. Föräldrarna har blivit nära vänner till mig under dessa åren som jag har följt familjen, och jag kan ju säga att jag började gråta när Therese berättade.

C.a 6 månader senare, så möttes vi upp i Malmö för att göra en gravidfotograferingen som innehöll både körsbärsträden och havet.

Cherry blossoms frame a dreamy maternity portrait in a spring garden at sunset.
A silhouette stands on a boat during golden sunset over calm waters with a bridge in distance.

Nyföddfotografering i studion

I början av juni, c:a 1 vecka efter att Lykke kommit till världen, möttes vi i min studio för att ta Lykkes nyföddbilder. Jag ville knyta ihop bilderna med hjälp av liknande färger som var i bilderna från gravidfotograferingen, men också med hjälp av blommor, och jag tycker att vi lyckades väldigt bra med det.

A sleeping newborn swaddled in beige wraps rests on wooden surface with letter blocks.
Newborn wrapped in soft beige fabric sleeping in rustic wooden basket with floral accents on wooden floor.

6 månader och dags för sitter session!

Strax innan jul var det dags för Lykkes sitter session. Denna typen av fotografering behöver inte göras precis när bebisen är 6 månader, utan jag brukar säga att bebisen ska kunna sitta stadigt själv (även om föräldrarna alltid sitter precis brevid) Här tog vi först enskilda bilder på flokatin, och sedan avslutade vi även med att ta syskonbilder mot den mörka bakgrunden.

Baby wearing floral crown lying on cream colored furry rug during professional photoshoot.
Two babies in neutral colored outfits sitting against wooden wall during portrait session.

Hipp hipp hurra, det är nu äntligen Lykkes första födelsedag!

Och sedan kom dagen, Lykkes första födelsedag.Vi började som vanligt med att ta enskilda porträtt vid den bohemiska hörnan. Sen var det dags för att låta henne smasha med tårta och vi passade även på att ta familjebilder utomhus. Tillskillnad från storebror som inte alls ville smasha tårtan, medan nu när det var Lykkes tur, så ville han gärna få smaka på tårtan. Lykke däremot, tyckte det var väldigt roligt att smasha tårtan, och sedan avslutade vi med fina familjbilder ute bland lupinerna.

Baby in white lace dress sitting on woven mat with peacock chair in background.
Baby in vintage lace outfit sitting on round mat with boho decor and wicker chair.
Baby with white cake on wooden stand surrounded by floral decor during cake smash photoshoot.
Baby enthusiastically tasting white frosting from birthday cake during cake smash session.
Baby reaching toward white cake on wooden pedestal with teddy bear and balloons in background.
Baby in peach tulle exploring white cake on wooden stand during first birthday photoshoot.
Two babies enjoying messy cake smash session with white frosted cake on wooden stand.
A family photo in a forest setting wearing coordinated cream and blue outfits at sunset.
A small child in blue clothing holds onto adult hands while standing in a grassy outdoor setting.
A sweet candid moment between parent and baby in matching cream and blue outfits outdoors.

Sagt av Therese efteråt:


Den bästa investeringen vi någonsin gjort! 🔥❤️ Började med en gravidfotografering 2021 och nu är vi uppe i åtta(!) fotograferingar hos fantastiska Sara❤️ (gravid🩵, nyfödd, 6mån, 1års, gravid🩷, nyfödd, 6 mån och 1års+familjebilder)😍. Och vi gillar inte ens att vara med på kort, låter det vara den ultimata komplimangen till hur grym du är🔥.


Tack snälla Therese, jag är så tacksam att jag får följa er igenom livet, och ser fram emot att följa er igenom föräldrarskapet